ARGENTAN

Argentan je 16 let starý valach plemene anglický plnokrevník. V mladších letech běhal dostihy. Předchozí majitelka jej „zdědila“ s pastvinou. Žel Argentan nebyl přijat do stáda. I přes veškerou snahu, jej ostatní koně nepřijali, proto se rozhodla Argentana umístit do našeho spolku, protože správně usoudila, že kůň, který není ve stádu vítán, nemá veselý život. Blížší informace o jeho historii bohužel neznáme.

Argentan prozatím zůstává ve spolku. Do výběhu byl umístěn se Charanai a podle všeho si zatím rozumí.


CORIDA-K

Kobylka plemene českého teplokrevníka narozená 3.2.1998 si toho v životě „užila“ až až. Jako hříbě přišla o oko a stala se tak pro chovatele nevyhovující a byla prodaná. Po té se dostala do jezdeckého klubu a žila život aktivního koníka. Corida díky své klidné povaze byla používaná jako jezdecký kůň pro začátečníky. Pak si jí odkoupila paní, která ji pronajímala jezdcům. Paní měla však zvláštní přístup. Vlivem nedostačující péče, šla Corida do pronájmu vždycky s podlomeným zdravím, pokaždé, když se na náklady nájemce kobylka zotavila, vzala si jí zpět. Takto to udělala celkem třikrát. Díky nezkušenosti se stalo, že vlivem příliš utaženého sedlového popruhu se jí na břiše vytvořila bolestivá boule. Časté a necitlivé trhání za otěže zase Coridě rozedřely koutky. Největší zkázu na jejím zdraví, ale způsobila špatně větraná stáj, kde kobyla pobývala. Projevilo se u ní astma, na které jí ale nikdo neléčil, proto má Corida velmi vážné dýchací problémy. To však nejsou jediné komplikace, které Coridu potkaly. Kromě zničených kloubů jsou to hlavně velmi zanedbaná kopyta. Majitelé se ale rozhodli, že investice do Coridy jsou zbytečné a tak její zdravotní komplikace přehlíželi. Na to se ovšem odmítla dívat paní, která se rozhodla Coridu zachránit. A tak se tato jednooká kobylka dostala do Pinty.

Corida nutně potřebuje zaléčit astma a zanedbaná kopyta. Jak dlouho bude léčba trvat si netroufáme odhadnout.
SIGLAVI PAKRA FLORETE III – 41

Siglavi Pakra Florete III – 41, domácky Romi, si za svůj život opravdu hodně užil. Jako mladý jezdil různé stupně parkuru, drezury, vozatajství. Když byl zaměněn za lepší a mladší koně, byl odprodán k filmu, tady byl také časem nahrazen lepšími koňmi a tak putoval do jezdecké stáje, kde se na něm učili jezdit začátečníci, jeho život by tedy měl být zakončen fanfárou, ale bohužel Romimu přestaly sloužit nožky a léta dřiny se ozvaly v podobách bolestí. Léčit Romiho se nikomu nechtělo. Majitel stáje jeho stav okomentoval slovy, únava materiálu. Dost hloupý vtip na adresu koně, který toho pro člověka a jeho zábavu tolik udělal a rád. Spolek Romiho vykoupil a nyní se mu snaží vrátit aspoň trochu ze ztraceného zdraví.


SOLO PAVIA XVII – 33

Solo se narodil v hřebčíně Kladruby. Jako roční koník byl prodán Cirkusu, kde došlo k tomu, že se mu schvátila kopyta. K jeho nelehkému údělu nebyla slepá paní, která si jej jako dvouročního koníka odkoupila. Dlouhá léta se o něj starala, ale její současná finanční a časová situace jí to dále neumožňovala, proto se rozhodla Sola věnovat Petře do spolku k Petře Říhové. Solo nebude k adopci, neboť nás o to pořádala paní majitelka. Domnívá se, že už si cestování s Cirkusem užil až až a tak chce pro něj klidný a pohodový život na pastvinách. Kromě schvácených předních nohou, trpí Solo i dušností.

CHARANAI

Charanai, neboli-li Šárka, je pro Petru stará dobrá známá. Poznaly se na jezdecké střední škole ve Velké Chuchli, kde se Šárka pro svou milou a klidnou povahu dostala do povědomí i jiných studentů. Bývala velice oblíbená, a proto jsou emoce okolo ní velmi rozvášněné. Charanai je kobylka, která přitahuje špatné náhody jako magnet. Do spolku k Petře se dostala po tom, co její majitelka uznala, že péči o ní z časových důvodů prostě nestíhá. Šárka se totiž léčila na podlomy. Léčbu ještě zkomplikoval její pád do rybníka, který byl pro Šárku stresujícím zážitkem. Navíc během nakládání a přepravy si ošklivě potloukla nohy. Šárka je momentálně v péči spolku a zotavuje se. Nikdo neví, jak bude rekonvalescence náročná a kdy bude kobylka nabídnuta k adopci.

PINTA

Pinta je první kobylka, kterou si zakladatelka spolku pořídila. Je to srdcová záležitost, a proto se po ní pojmenoval náš spolek. Pinta je u Petry od září 2012. Krásný sen o společných vyjížďkách ale skončil tragédií. V ohradě ji jiný kůň nakopl do ramene. Utrhané svaly, vazy a nervy nepředpovídaly nic dobrého. Petra ale odmítla Pintu utratit a tak započala její dlouhá a nákladná cesta za uzdravením. Pinta se ale zcela nezotavila a kulhala. Nicméně to ji nebránilo žít plnohodnotný život a užívat si ho. Po letech rozhodování se v roce 2017 se Pinta nechala připustit, protože Petra toužila po jejím hříběti. To ještě myslela, že bude mít jen své soukromé koně a představa, že by její dcera měla hříbě právě od Pinty, byla zkrátka moc lákavá. 4. května se narodil Pretoria Feshak.

Bohužel idilka skončila dříve, než začala. Minulý rok na podzim se Pinta stala další z mnoha obětí nevhodného chování lidí, kteří nerespektovali zákaz krmení. Přivolaný veterinář bohužel ani po dvou hodinách nedokázal ucpaný jícen zprůchodnit. Když už to došlo do stavu, kdy se Pinta už nemohla ani postavit, tak udělala Petra nelehké rozhodnutí a nechala Pintu odejít.

PRETORIA FESHAK

Je hřebeček a jediný potomek Pinty. Kvůli nezodpovědným lidem, kteří krmí koně na pastvinách i přes výslovný zákaz, přišel o matku. Útěchu našel u Melichora, který mu ve stádě poskytl útěchu a oporu. Pretoria Feshak není určen k přímé adopci. Ale podpořit ho můžete virtuální adopcí nebo tím, že mu přivezete něco na zub.

MELCHIOR

Náš Milda, Melchior, je francouzský klusák, který si lidské zloby užil do syta. Jeho předchozí majitel ho surově bil a využíval ho jako dopravní prostředek do hospody a zpět. Když k nám byl v prosinci 2012 dopraven, měl silné odřeniny na hlavě. Byly po ohlávce, kterou musel Melchior nosit pořád, protože mu ji nikdy majitel nesundal.

Dnes je z Melchiora vyrovnaný kůň. Lidská zloba mu sice zanechala šrámy na srdci, a tak je vůči lidem obezřetný, ale rozhodně se kontaktu si lidmi nevyhýbá.

IRAQ

Bělouš Iraq je valach. Lidské náklonnosti si moc neužil. Vystřídal řadu majitelů, aby nakonec skončil u slečny, která se rozhodla jej prodat Petře. Byl hodně podvyživený a své udělal i stres. Artrozu, kvůli které je nucen nosit speciální ortopedické podkovy, začala řešit až Petra. Dnes je Iraq spokojený kůň, který si užívá života.

MALÁ CZAREWNICA

Tahle kobylka se k nám dostala prakticky ze dne na den. Byla podvyživená a vystrašená. Její kopyta prozrazovaly, že se o ně nikdo delší dobu nestaral. Kopyta byla tak přerostlá, že doslova vytvořily druhé chodidlo. Když byla poprvé přivedena do výběhu, zpanikařila. Bylo jasné, že nikdy neviděla rozlehlý výběh.